Královský prokurátor a neochvějný strážce spravedlnosti
Oldřich z Chlumu je mužem, jehož pověst daleko přesahuje hranice jeho domovského panství v severních Čechách. Slučuje v sobě urozený původ, vzdělání i bojovou zdatnost, a přestože se jeho osud měl ubírat duchovní cestou, stal se nakonec jedním z nejmocnějších vyšetřovatelů v Českém království.
Narodil se kolem roku 1229 ve dvorci v Chlumu nedaleko Svijan. Jako druhorozený syn byl předurčen pro církevní dráhu a poslán do klášterní školy v Magdeburku. Brzy se však ukázalo, že v jeho žilách koluje krev spíše rytíře než mnicha — rebelství i touha po pravdě ho přivedly do střetu s autoritami a přiměly ho k útěku z kláštera. Několik let se potuloval po Německu, ale po smrti své společnice Annemarie na mor se v roce 1249 vrátil do Čech, kde přijal místo písaře svatovítské kapituly na Pražském hradě.
Zlom v jeho životě nastal v roce 1251, kdy během masopustu pomohl kralevici Přemyslu Otakarovi II. z ošemetné situace. Za tuto prokázanou službu mu mladý panovník svěřil prestižní úřad královského prokurátora, čímž mu umožnil konat spravedlnost v králově jménu. Oldřich se stal správcem severních Čech, sídlícím na hradu Bezděz, a jeho panošem se stal rytíř Ota ze Zástřizlí, který mu zůstal věrným druhem po celý život.
Jeho životní cesta nebyla prosta tragédií. Po sňatku s první manželkou musel v roce 1254 čelit její smrti při porodu. V těžké chvíli se uchýlil k pouti do Compostely, kam doprovázel Anežku Přemyslovnu. Tento čin mu nejen přinesl uznání, ale definitivně potvrdil jeho pověst nejlepšího vyšetřovatele království.
Oldřichův smysl pro spravedlnost byl neochvějný. Odmítal právo útrpné a věřil, že pravda se nachází pouze skrze důkazy a logiku, nikoli mučením. Ať už šlo o vraždy, politické intriky nebo spiknutí sahající až k nejvyšším dvorům, nikdy se nenechal zastrašit mocnými. Pokud se dostal do nemilosti krále, nacházel oporu u královny Kunhuty, která mu věřila.
Dnes, když se vysloví jeho jméno, vzbuzuje respekt, strach i naději. Pro viníky znamená nevyhnutelné odhalení, pro poctivé lidi záruku spravedlnosti. A vy — vy máte tu čest stát po jeho boku a kráčet s ním vstříc pravdě.
Nejnovější komentáře